Іван Якович Франко

Іван франко
Портрет Івана Франка

(27.08.1856р. – 28.09.1916р.) Іван Якович відомий як поет, вчений, історик, перекладач. Народився влітку 1856 року в селищі Нагуєвичі, що знаходиться у Львівській області. Хлопчик змалку тягнувся до знань. І вже у віці восьми років він вмів вільно читати, а також вмів писати польською та німецькою мовами.

Ще в юному віці Іван лишився сиротою. Коли йому виповнилося дев’ять років, то помер його батько Яків Франко. Після смерті батька мати Івана вийшла заміж вдруге за Григорія Гаврилика. Вітчим любив Івана як рідного сина, і повністю замінив йому батька. А у віці шістнадцяти років життя покинула мама поета Марія Кульчицька. То ж з близьких родичів у Івана залишився лише вітчим, з котрим він підтримував дружні стосунки протягом всього життя.

Попри тяжкі роки дитинства Іван здобув освіту. Він навчався в школі Дрогобича. Цей період йому довилося проживати у родички, котра мала власну майстерню і виробляла столярні вироби. В школі всі вчителі любили Івана. А також бачили в ньому багато позитивних здібностей. Вони навіть бачили в ньому майбутнього професора університету.

Іван закінчив гімназію у 1875 році із відзнакою. І не втрачаючи час поступив на факультет філософії до Львівського університету. 1886 року Іван Франко одружився із киянкою Ольгою Хоружинською. У них народилося четверо дітей. Троє хлопчиків і одна дівчинка.

Останні роки свого життя Іван Якович Франко прожив переважно на самоті. А також у фізичних і психологічних стражданнях. На це великий вплив дало психічне здоров’я дружини. Адже із 1900 року Марія періодично проходила курс лікування в психоневрологічній клініці.

Все це далося в знаки й письменнику. З 1908 року він і сам почав хворіти тяжкою психофізіологічною недугою. Вчені допускають думку, що хвороба мала назву інфекційний ревматоїдний поліартрит. Внаслідок неї в Івана паралізувало і деформувало руки. А для письменника це велика трагедія. Однак він не покладав надії та продовжував творити аж до самої своєї смерті.

Покинув світ Іван Франко у віці 59 років 28 травня 1916 року.

Також читайте вірші поета за посиланням “Вірші Івана Франка

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись в соц. мережах:
Бібліотека віршів
Додати коментар

Дякуємо!

Тепер редактори знають.