Григорій Савич Сковорода

Сьогодні ми познайомимося з біографією видатного письменника, педагога, гуманіста – Григорієм Савичем Сковородою. Григорій Сковорода є однією з найвідоміших постатей літературного життя України. Більшість дослідників творчості поета називають його провідником у жанрі байки.

3 грудня 1722 року на Полтавщині, в селі Чорнухи, на світ з’явився Григорій Савич Сковорода. В сільській школі молодий поет здобував початкову освіту. Його першим вчителем був дяк.

Починаючи з 1750 року, Григорій Савич три роки подорожував в різних країнах. Серед яких, найвідоміші були Польща, Угорщина, Словаччина. Відвідував інститути, університеті, багато спілкувався з знаменитими професорами, навчався та працював в різного роду бібліотеках. Багато часу займали дискусії поліглота Сковороди з іноземними вченими.

Через три роки, після подорожей, поет повертається в Україну, де починає працювати в Переяславському колегіумі, та викладати поетику для студентів. Після роботи в колегіумі поет пише підручник з етики, який стає досить популярним серед студентства. Через неправдиві свідчення поет змушений покидати роботу викладача в колегіумі.

Протягом 1754-1759-х років письменник проживав на Переяславщині, при цьому працюючи вчителем вдома у відомого поміщика Степана Томари. Під час праці домашнім учителем поет писав багато віршів. Вірші яких присутні тепер і збірці, під назвою «Сад божественних пісень». Після п’ятирічної праці вчителем, письменник отримує підвищення. Тепер Григорій Савич займається викладацькою діяльностю у колегіумі в місті Харків.

Під час викладацької діяльності Григорій Сковорода пише багато відомих збірок байок, серед яких: «Діалог, чи Розмова про стародавній світ», «Байки Харківські», «Кільце», «Розмова п’яти подорожніх про справжнє щастя в житті».

В 1785 році Григорій Савич «склав» збірку «Сад божественних пісень» з 30 віршів. Пізніше, через 2 роки, поет написав «Убогого Жайворонка», а в 1791 році, вийшов у світ відомий філософський твір поета «Діалог. Ім’я йому – Потом зміїний».

Після сорока років життя поет почав подорожувати світом. Письменник ніколи не виділявся одягом, завжди ходив і мандрував у свиті. Сковорода ніколи не прагнув до будівництва власного житла, не хотів мати постійну домівку, і його мрії реалізувалися в подорожах, які він так полюбляв.

У 71-й рік свого життя, письменник пройшов великий шлях до свого учня та друга Михайла Ковалинського задля того, щоби передати йому частину своїх творів в рукописному варіанті. Повертаючись назад, зупинившись в селі Іванівці, веселий та дружній поет почав копати яму біля дороги. Багато друзів були здивовані цим, і запитали його, чому він це робить. Григорій Савич був лаконічний у своїй відповіді: «Копаю собі могилу, бо прийшов мій час».

Серце поета перестало битися 9 листопада 1794 року. Помер поет в селі Пан-Іванівка, Харківської області.

Також ви можете ознайомитись із біографією видатного російського поета – Олександра Сергійовича Пушкіна

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись в соц. мережах:
Бібліотека віршів
Додати коментар

Дякуємо!

Тепер редактори знають.