Пантелеймон Олександрович Куліш

пантелеймон куліш біографія
(07.08.1819 – 14.02.1897рр.)

Пантелеймон Куліш народився 7 серпня 1819 року у родині, котра мала козацький рід, а також проживала в місті Воронежі в Чернігівській губернії.

З дитинства майбутній український письменник полюбляв слухати перекази, легенди, казки, котрі йому розповідала його мати.

Свою освіту почав здобувати у місцевого дяка Андрія, потім навчався у школі при церкві Святого Миколая.

У віці 12 років почав навчатися у Новгород-Сіверському повітовому училищі. Успішно закінчив навчання у 1833 році, коли Пантелеймону виповнилося 14 років. Не втрачаючи можливості того ж самого року він був зарахований до Новгород-Сіверської гімназії. Там хлопець позитивно себе відрекомендував. Найбільше він полюбляв читати книги, а також читати вірші, які легко вмів запам’ятовувати. Найбільше полюбляв твори Олександра Сергійовича Пушкіна. Але талановитий поет ніколи не нехтував іншими поетами, читав все, що можна було дістати на той час. 1837 року письменник завершив своє навчання в даній гімназії.

На цьому освітній шлях його не закінчився. Пантелеймон Куліш майже відразу поїхав до міста Київ, щоб там здобути вищу освіту.

1839 року він був прийнятий на філософський факультет Київського університету. Провчивсь на даному факультеті він не довго, оскільки через рік був переведений на юридичний. Закінчити даний навчальний заклад П. Кулішу так і не вдалося. Він був відрахований через бюрократичні, а також матеріальні перешкоди.

З 1841 року працював вчителем російської мови.

У 1843 році отримав змогу подорожувати Україною. Його завданням було оглянути всі архіви Київської губернії. Не втрачаючи можливості та часу письменник в цю мить вивчає мову, звичаї, а також традиції українського народу.

1845 року Пантелеймон Куліш був призначений старшим вчителем історії у Рівненській гімназії. Провчителював він там не довго. Наприкінці даного року він перевівся до Петербурзької 5-ї гімназії, де працював старшим вчителем російської мови.

Позитивно вразивши своє керівництво П. Куліш 1847 року був відряджений за кордон з метою стажування. На нього чекали великі перспективи в Петербурзі. По приїзду назад він мав обійняти посаду завідувача кафедри слов’янських мов.

Але цього ж року перебуваючи у Варшаві він був заарештований проходячи по справі Кирило-Мефодіївського товариства. По завершенню слідства П. Куліш був замкнутий на два місяці у фортецю, а згодом засланий до Тули. Там за ним встановили суворий контроль. Йому було заборонено друкувати твори, повернутися на Батьківщину, а також виїжджати будь-куди за кордон. Навіть в цей, казалось би, сумний час письменник не втрачав часу даремно. За період арешту він встиг вивчити аж шість іноземних мов.

1850 року коли письменнику виповнилося 31 рік він був звільнений від арешту із забороною друкувати свої твори.

У 1857 році Пантелеймон Куліш відкрив власну друкарню. Його головною метою було розповсюдження творів українською мовою. Своє існування друкарня припинила 1862 року. Причиною стало збанкрутування.

З 1864 року по 1867 рік Пантелеймон працював урядовцем у Варшаві.

1871 року повернувся на Батьківщину, там був влаштований редактором журналу.

Всі свої останні роки життя письменник присвятив перекладницькій діяльності. Перестало битися серце відомого письменника 2 лютого 1897 року на 78-му році життя. Причиною смерті стала короткочасна хвороба. Похований П. О. Куліш був на Чернігівщині.

Ознайомитись із творчістю письменника можна в рубриці “Вірші Пантелеймона Куліша

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись в соц. мережах:
Бібліотека віршів
Додати коментар

Дякуємо!

Тепер редактори знають.